Kaple Panny Marie Pomocné
Kaple postavená v roce 1836 se nachází v rovinaté krajině mezi poli cca 600m jižně od kostela sv. Kateřiny v obci Horní Roveň. Tato nemovitá kulturní památka je situovaná v mírném svahu na jihovýchodní straně polní cesty.
PJe téměř skryta v pásu náletové zeleně rostoucím podél cesty. Vedle ní stojí mrtvé torzo lípy, které byly původně 2 po stranách kaple.
Kaple v současnosti a vize blízké budoucnosti:
Kaple je zapomenuta u téměř nevyužívané polní cesty. Stávající cesta vedoucí z Horní Rovně do Platěnic je již přerušena novou dálnicí a ztratila v krajině svoji důležitost. Dálnicí je přerušena i dnes již zmizelá cesta do Čeradic křižující u kaple stávající cestu. Je třeba hledat nový smysl v rámci místa a společnosti.
Odkaz Mariánské tradice je určitě z hlediska historického vývoje a původní kultury dobré zachovat.
Záměr počítá s využitím prostoru kaple pro dočasné instalace výtvarných site-specific děl z tvorby místních uměleckých a základních škol, které by byly kurátorsky vedeny. Díla by měla souviset s kontemplativním rázem prostoru, aby si příchozí odnášeli duchovní zážitek, povzbuzení. Je třeba upravit bezprostřední okolí, které je bujně zarostlé náletovou zelení.
Vazby v krajině:
Historicky ke kapli vedla patrně poutní cesta přímo z farského dvora v Horní Rovni a pokračovala kolem kaple přímo do Čeradic. Ta je nyní zachována pouze proužkem dodnes farního pozemku uprostřed pole. Stálo by za úvahu část cesty od fary ke kapli obnovit, neboť je stále majetkem farnosti.
Zcela smysluplná se zdá nová vazba na 400m vzdálenou čerpací stanici při severní straně nové dálnice. Umožněním přístupu ke kapli vznikne zastavení na cestě specifickou formou dálniční kaple. Spojení je vhodné provést zatravněným pásem se stromořadím. Podobně lze řešit spojení s farským dvorem.
Další návštěvníky lze získat odbočkou z cyklotras 4111 a 4239 (viz situace), která navíc není pro cyklisty zajížďkou a vyhnou se tím části silnice z Čeradic do Horní Rovně.
Revitalizace kaple:
Objekt není v utěšeném stavu. V současnosti se k obnově podobných objektů koncepčně přistupuje navrácením do posledního známého hodnotného zachovalého stavu, který lze z objektu a případných obdobných staveb vyčíst. Podobných kaplí je nemálo a již mnoho se opravilo do “původního” stavu. Zároveň je dobré přihlédnout k historii. Na kapli se podepsal zub času a působí na návštěvníka silným dojmem. Především tomu napomáhá otvor v klenbě, jímž do prostoru proniká světlo děravou střechou – světlo shůry. Výše zmíněný stav, stejně tak jako nově uvažovaná funkce jakož i stav podobných objektů v okolí nás vede k následujícímu přístupu k opravě kaple – konzervovat a doplnit.
Konzervovat stávající “nálezový” stav ve své kráse a pravdivosti. Citlivě doplnit chybějící části, které je třeba pro konzervaci a další fungování kaple v budoucnosti. Fragmenty omítek na opukovém zdivu jsou zachovány a jasně vypovídají o tom, jak kaple původně vypadala.
Doplnění kaple je principielně řešeno tak, jako když se sestavuje ze střípků např. amfora z archeologického nálezu. Původní je zachováno a konzervováno, doplněné je provedeno v původním tvaru bez dekorativních detailů jiným materiálem, který je s původním materiálem v kontrastu např. sádrou. V našem případě je tímto materiálem pohledový beton odlitý v bednění s hrubých prken.
– část chybějícího štítu, kde by zdivo vodou trpělo, je doplněno do původního tvaru betonovým odlitkem.
– klenba je doplněna klenbou rubovou pro zajištění otvoru ve stropě.
– fragment oltářního obrazu je skryt betonovými dvířky – citace tradičního skříňového oltáře – otevírá se jen na svátky, v případě když není v prostoru žádná instalace popř. když instalace bude mít s obrazem souvislost.
– vstupní dveře jsou betonové
– chybějící cihly v podlaze jsou doplněny betonovými odlitky
Zvolení tohoto přístupu konzervace nálezového stavu proto neodpovídá některým doporučení průzkumů, ze kterých jsme vycházeli a které počítaly právě s rekonstrukcí do původní podoby z počátku 19. století. Průzkumy lze však využít i pro tento přístup, např. restaurátorský-stratigrafický, stavebně technický i stavebně historický jsou důležité pro volení technologií v rámci konzervace s dílčími zásahy, aby objekt splňoval požadavky nové funkce výstavně kontemplativního prostoru.
V interiéru kaple odstraňujeme fragment původní mensy, svícny po stranách, a rozrušené odloučené omítky na bočních stěnách. Barevnost interiéru je třeba zvážit, lze vycházet z restaurátorského průzkumu, kde se převážně objevuje bílá, případně ultramarín. Lze ještě uvažovat o provedení průzkumu na klenbě. Lze ale s jistotou říci již nyní, že bílá vápenná barva je vhodná.
Okolí kaple je vyčištěno od náletové zeleně, vykáceny průhledy směrem na farský dvůr a čerpací stanici u dálnice. Uvažovali jsme o znovuvysazení dvojice lip podle barokního vzoru po stranách kaple. Vzhledem ale k bujnosti pásu okolní zeleně, se zdá lépe vytvořit okolo objektu příjemné prostranství, které se u cesty k překvapení kolemjdoucích otevírá. Kaple sama o sobě je silným motivem a je výrazná sama o sobě. Lípy by její siluetu výrazně zakrývaly. V ploše kolem kaple osazena luční směs a v přístupových osách štěrkový trávník, aby okolí kaple nebylo rozblácené. Prostor je doplněn čtyřmi betonovými kvádry ke spočinutí. Dovnitř kaple se běžný návštěvník nedostane, ale ve dveřích je dostatečný otvor pro vizuální zážitek z vnitřní instalace.
Na horní část hřebenu umisťujeme decentní fotovoltaické panely, které zajišťují energii pro noční osvětlení prostoru a výklenku ve štítu.
Doplňková funkce:
Prostor krovu, který je přístupný otvorem v klenbě se nabízí využít. Nelze ho zahrnout do primární funkce kaple (výstavního prostoru). Lze zde však umístit prostor pro útulnu / poustevnu, tj občasné přespání s duchovním přesahem. Krov je proto mírně upraven – stávající shnilé vazné trámy a pozednice budou nahrazeny – betonová rubová klenba zajistí, aby se stěny kaple stabilizovaly a nedocházelo k další degradaci obvodového zdiva. Na desku bude osazen v maximální míře znovu využitý krov s izolací mezi krokvemi z interiéru opláštěný hrubými prkny stejně jako podlaha podkroví. Otvor v klenbě bude možné při pobytu zavřít pro zabezpečení prostoru před průvanem.
Nika ve štítu stavby bude proražena a využita jako okénko. Zasklení bude pojednáno výtvarně, tak aby odkazovalo na funkci kaple.
Technické řešení zajištění historických
konstrukcí:
Obecně lze říci, že metoda konzervace zpomalí stárnutí stávajících konstrukcí, části v havarijním stavu budou zajištěny, popř. vyměněny či odstraněny, tak aby byla maximálně udržena autenticita objektu, ale zároveň zajištěna jeho bezpečnost. Takto řešená oprava pak funguje lépe v čase než kompletní rekonstrukce, neboť na původních starých površích se méně projevuje stárnutí, než na nově natřených dokonale opravených plochách.
Zemní vlhkost: kaple z exteriéru bude odkopána do úrovně základu v pásu cca 40 cm, bude provedena drenáž do trativodu s mazaninovým žlabem na dně výkopu, prostor bude vysypán makadamem a jemnéjší frakcí štěrku v horní vrstvě na terénu.
Zdivo z exteriéru: opukové zdivo v kombinaci s pálenou cihlou bude včetně fragmentů omítek zpevněno. Spáry budou decentně dospárovany vápennou maltou s větší frakcí písku, aby odpovídalo maltě původní, tak aby vizuálně působila jako v nálezovém stavu, ale zdivo bylo dostatečně soudržné, tzn. spára bude utopena hlouběji a bude vymývaná. Toto řešení bude dobře fungovat v čase vzhledem malému vizuálnímu stárnutí povrchu oproti nové omítce a bílému nátěru. Místa s vypadlými kameny budou posouzeny, zda je vhodné je dozdívat vzhledem k celkové koncepci.
Zdivo v interiéru: bude dospárováno obdobně jako v exteriéru. Je možné zvážit dobílení zdiva do odstínu stropu, který by byl zafixován a zachován v nálezovém stavu včetně otvoru v klenbě.
Prejzy – čelní římsa a pravá část štítu: prejzy budou zdokumentovány a sejmuty. Bude provedeno ošetření horního líce zdiva maltovým ložem a opatřeno stěrkovou izolací.
Střecha a bobrovky: střecha bude demontována včetně tesařské konstrukce, řezivo pokud možno užito znovu. Provedeno nové laťování. Stav krytiny bude zhodnocen. Krytina bude doplněna případně kompletně nahrazena staršími bobrovkami, aby vykazovaly patinu původní krytiny.
Vnitřní podlaha: stávající cihelná podlaha bude zachována, cihly zpevněny. Chybějící cihly doplněny ručně vyrobenými betonovými cihlami a uloženy dle původního řešení: na plocho do vrstvy vápenné malty tl. 2 cm na podklad ze suchého silně zahliněného písku bez spárování.
Klient | soukromý |
Lokace | Horní Roveň, Česká republika |
Typologie | sakrální stavby |
Typ | rekonstrukce |
Rok | 2022 |
Status | studie |
Autoři | MgA. Jan Říčný, MgA. Filip Kosek |
Spouautoři | MgA. Jáchym Janský, Bc. Dominik Rejthar |