Rozhraní dvou světů, nového a starého, plánovaných Buben a starých Zátor, jejichž jižní okraj, zdevastovaný historickými souvislostmi, stále ukrývá svého ducha mezi plochami asfaltu a fragmenty původní drobné zástavby. Novým nárožím ulic Za Papírnou a Železničářů se zaceluje jeden z mála dochovaných bloků a zároveň se vytváří nový poloveřejný prostor rozšiřující přilehlé náměstíčko plnící funkci lokálního centra. Nový pavlačový dům nabízí příjemné malometrážní byty doplněné pestrými možnostmi sociálního kontaktu.
Kompozice a funkce, vazby na okolí
Objekt v parteru navazuje tvarem, rytmem oken a měřítkem fasádních materiálů na drobné měřítko původní zástavby. Objem je u nároží rozdělen na dvě hmoty průchodem do dvorku, který se propisuje do celé výše objektu. Do průchodu se v patrech vepisují i vnitřní pavlače, čímž vzniká optická komunikace mezi budoucím náměstíčkem a dvorkem. Nižší hmota v ulici Za Papírnou navazuje na původní zástavbu. Vyšší hmota do ulice Železničářů komunikuje s budoucími novými Bubny a podporuje budoucí význam městské ulice. V horních patrech se mění velikost oken a rytmus oken se rozvolňuje.
Pevná hmota nároží domu je nad parterem a piano nobile zvýrazněna francouzskými okny s balkonem do komunitní kuchyně. Tím dochází k výraznější artikulaci nároží a propsání jedinečné společenské funkce domu na fasádu. Odkazujeme se tím k historickým pavlačím a arkýřům a zároveň naznačujeme, co se děje ve vnitrobloku. Uliční čára i hloubka objektu navazuje na okolní stavby. Dvůr umožňuje budoucí propojení se sousedním projektem bytového domu Paper Block Holešovice.Sociální udržitelnost
Šestipodlažní hybridní pavlačový bytový dům s jedním ustupujícím podlažím svou koncepcí iniciuje několik úrovní sociálních kontaktů: dvorek – poloveřejný prostor s hřištěm, prostorem pro dětskou skupinu a komunikacemi. Dvůr je plný různými druhy zeleně od stromů, přes keře, trvalky a popínavky. Pražská mozaika, materiál chodníky se vlévá do dvorku a je dále doplněna propustným pryžovým povrchem pro příjemný pobyt v parném počasí. široké pavlače – možnost posezení přímo před bytem, truhlíky pro pěstování bylinek či jakýchkoli stínomilných květin. Pavlač v druhém a třetím podlaží vytváří polosoukromý intimnější prostor pro posezení a výhledy na náměstíčko. Společná komunitní kuchyně sloužící celé komunitě dle potřeby, kterou lze celou otevřít na balkon a propojit vizuálně s ulicí a budoucím náměstíčkem. Střešní prosluněná komunitní zahrada s možností grilování, slunění, vyvýšené záhony pro každou domácnost.
Provozní řešení
Hlavní vstup do domu vede přes branku ve vstupu do dvorku a dále rovně k hlavnímu schodišti, které je doplněno v zrcadle výtahem. Po levé straně schodiště v přízemí je multifunkční prostor k pronájmu, který lze konvertovat na recepci. Napravo je umístěna kočárkárna. Veškeré společné prostory jsou uzpůsobeny pro pohyb handicapovaných osob. Z pavlačí vede ještě druhé exteriérové schodiště sloužící též pro evakuační účely.
Barevný a materiálový koncept
Je založen na jemných pastelových odstínech zelené propsané v různých materiálech. Ve dvou spodních patrech je navržen zelený keramický lesklý obklad, který je nejen dobře udržovatelný, ale i krásný. Především ale propůjčuje objektu lehkost a vzdušnost v parteru i ve vnitrobloku. Horní patra jsou omítnuta probarvovanou silikátovou strukturovanou omítkou v zeleném odstínu. Strukturovaná omítka je pojednána hřebenem ve vertikálním směru. Okna a dveře jsou dřevěná, v exteriéru v zeleném laku a v interiéru v přírodním odstínu. Zelená se objevuje na pryžovém povrchu dvorku a též na bujné zeleni v rozličných odstínech a druzích.
V detailech je zelená odlehčena bílou: bíle natřená racionální struktura pavlače, bílé zábradlí s drátěným výpletem, bílé kachle v ostění oken a dveří, soklech a truhlících na pavlačích.Flexibilní nebytový prostor
Z obou stran nároží je vstup do flexibilního prostoru, který se vizuálně otevírá, jak do ulice Železničářů, tak do budoucího náměstíčka. Na chodníku bude možnost případného zřízení malé zahrádky pro bistro či kavárnu. Umístění gastroprovozu i hygienické zázemí jsme dispozičně ověřovali. Dále pak může venkovní zahrádka expandovat přímo na náměstíčko. Prostor má k dispozici šachtu s dostatečnou kapacitou na osazení VZT.
Dětská skupina
V parteru do ulice Za Papírnou je umístěn prostor pro dětskou skupinu pro 24 dětí. Vstup umisťujeme z důvodu bezpečnosti v průchodu do dvora a zásobování u vjezdu do garáže. Přes šatnu je možné vejít i do uzavřeného dvora a jejich pohyb je tedy kontrolovatelný. Přes umístění v přízemí objektu budou mít děti dostatek denního světle z okenní otovorů do ulice i dvora. Ze strany do ulice budou okna opatřena vnitřními difuzními roletami pro zaručení soukromí.
Materiály
objekt bude v maximální možné míře využívat ekologicky odpovědné stavební technologie: tj. materiály s minimem vázané potřeby energie, materiály s minimem emisí CO2 a SO2, recyklované materiály, materiály z obnovitelných zdrojů. Návrh konstrukcí a jejich skladeb bude umožňovat oddělení jednotlivých materiálů a jejich následnou recyklaci.
Energetická koncepce a ekologie
Koncepce je navržena v následující optimalizované proporci: náklady provozní a pořizovací / ekologie / životnost / komfort. Vzhledem k využití horkovodu je možné vytápět vnitřní prostory teplovodním systémem, jak podlahovým topením, tak nástěnnými radiátory. Obě varianty jsou možné i vzhledem k výšce parapetů v obytných místnostech. Rozhodnutí bychom volili dle aktuální situace na trhu. Ohřev teplé užitkové vody zajišťuje termický solární systém osazený na nejvyšší úrovni střechy. Zásobníky vody jsou dohřívány v rámci výměníkové stanice horkovodem na požadovanou teplotu. Nejvyšší úroveň střechy bude ve zbylé ploše doplněna fotovoltaickými panely na extenzivním podkladu zelené střechy. Panely budou uspořádány vizuálně tak, aby jako celek nerušily střešní krajinu a z úrovně chodce nebyly vidět vůbec. Systém lze doplnit baterií a připojit do místní sítě.
V lokalitě lze očekávat v blízké budoucnosti zvýšené zatížení hlukem i prašnost. Pro zajištění zdravého a dostatečně větraného interiéru je vhodné osadit samostatnou podstropní jednotku řízeného větrání s rekuperací tepla pro každý byt s odtahem nad střechu objektu. Přívod čerstvého vzduchu pro rekuperaci je zajištěn přímo z pavlače.
Vnitroblok je otočen k severu a díky otevření do ulice je zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu komínovým efektem. Vzhledem k množství plánované vegetace bude vzduch dostatečně vlahý pro zajištění vhodné vnitřní vlhkosti bytových jednotek. Alternativně lze větrání bytových jednotek řešit příčným provětráním a okny s větrací akustickou štěrbinou. Celková prostorová koncepce ale umožňuje osazení řízeného větrání. Samostatné nucené větrání bude provedeno v garáži, místnosti pro tříděný odpad a kapacita je připravena i pro flexibilní nebytový prostor.
Větší okenní otvory zastinují exteriérové látkové rolety jako prevence přehřívání. Lze uvažovat o pasivním standardu pro využití dotací.
Dešťová voda je svedena do retenční nádrže a bude používána pro zavlažování zeleně.
Na dvoře je umístěn kompost.Byty
Každý byt je komponován tak, aby byl příjemně prosvětlen z ulice dostatečně velkými okny s parapetem na výši sezení. Výhledy ven jsou tedy otevřené ze všech míst v obytném prostoru, to jest i při sníženém sezení na pohovce. Po stranách oken je dostatečná hloubka stěny pro umístění skříní či kuchyně. Do vnitrobloku jsou umístěny koupelny a předsíně. Dveře na pavlač jsou plné s bočním světlíkem. Byt je při otevření dveří možné “rozšířit” na pavlač. Byty, které nemají vlastní široký prostor pavlače jsou doplněny balkonem do ulice. V předsíni a koupelně je snížený podhled pro osazení rekuperační jednotky. Modulový systém je optimalizovaný tak, aby bylo možné veškeré malometrážní 1+kk byty proměnit v byty 2+kk, popřípadě i 3+kk. Sloučit lze 2 byty v jeden 2-3+kk, popř. 3 byty 1+kk ve 2 byty 2+kk. Systém je tedy nastaven na maximální variabilitu.
Doprava, parkování, sklady a technické prostory
Na dvoře budovy je umístěna kolárna s dvoupatrovým ručním zakladačem na kola s dostatečnou kapacitou pro celý objekt. U něj v exteriéru je místo pro mytí a údržbu kol. Dvoupodlažní podzemní garáž je obsloužena výtahem pro osobní automobily s vjezdem z ulice Za Papírnou, který umožňuje díky svým kompaktním rozměrům maximální využití parteru. Přímo u garážových stání jsou umístěny bloky se sklepními kójemi pro jednoduchou dostupnost při nakládání např. sportovního vybavení. Kóje pro obyvatele bez automobilů jsou dostupné z čela z pojízdného koridoru. V suterénu je též umístěna místnost pro tříděný odpad. Pro vývoz se užívá výtah pro automobily. Na úrovni dvora hned vedle kočárkárny je z exteriéru přístupný sklad zahradního náčiní.
Location | Holešovice - Praha 7, Czech republic |
Typology | appartment building |
Type | new construction |
Year | 2022 |
Status | open competition |
Usable area | 3800 m² |
Budget | 130000000 Kč |
Authors | MgA. Jan Říčný, MgA. Filip Kosek |
Co-authors | Bc. Dominik Rejthar, Bc. Anastasiia Khlebushkina |