Nová budova Alšovy Jihočeské galerie vychází z ducha místa a města, historie architektury a zároveň chce být současnou sebevědomou stavbou a institucí, která přesahuje svým významem region Českých Budějovic. Je schránkou na umění a uměním samotným.
Stavba vyrůstá ze systému organicky tvarovaných sloupů s oblouky, které místy tvoří loubí a dodávají jí vážnost, eleganci a tvář veřejné stavby. V celém parteru je prosklená, zve návštěvníky dovnitř a využívá přilehlý veřejný prostor, aby se stal její součástí a naopak. Ustupující patro, lehká prosklená dřevěná stavba, vyvažuje hmotu domu. Fasáda galerie je velmi plastická vápenná štuková omítka. Odkazuje na bohatě strukturovaná malířská plátna či grafické listy. Jedná se o kreativní práci s materiálem, která má své místo i v architektuře.
Návštěvník vstupuje do rozlehlého atria otevřeného přes všechna patra a pluje prostorem do výstavních sálů po schodištích a platformách a při této cestě galerií se mu otevírají průhledy galerií a na město. Umění je přítomné již v prostorách atria a navozuje atmosféru ještě než se ocitneme ve výstavních sálech. Sály jsou dobře dimenzované a přizpůsobené pro realizaci rozličných galerijních projektu od klasických “panelových” výstav, přes menší kabinetní instalace až po možnost vystavovat objemná či velkoformátová díla. Cestu galerií je možné zakončit na velké terase v baru s panoramatickým výhledem na staré město.
Hmota domu vychází částečně ze zadané regulace, její geometrie je přizpůsobená vnější formě a vnitřnímu uspořádání, tak aby forma do prostoru dobře zapadla. Dům vyrůstá z řádu obloukových pilířů, které mu propůjčují vážnost významné veřejné stavby. Systém oblouků a loubí vnímáme jako archetypální a lokální fenomén, který k této stavbě přísluší. Zatímco stěny podél Mlýnské stoky a ulice Karla IV. kopírují jejich trajektorii, průčelí směrem do Senovážného náměstí se jemně prohýbá dovnitř do stavby a rozlehlý prostor náměstí tím zútulňuje. Zadní průčelí má oblý konkávní tvar reflektující dynamiku frekventované přilehlé komunikace.
Fasáda galerie bude má plastickou omítku připomínající malířská plátna, šeps, reliéf, kreativní práci s materiálem, tvarem a barvou. Výrazné tahy mohou připomínat informelní grafické listy nebo matrice.
Plasticita fasády vynikne během dne a její struktura funguje nejen esteticky ale i jako ochrana proti přehřívání a to díky celkově většímu povrchu. Organický povrch fasády je tvarován stříkanou celulózovou izolací v kombinaci s vápennou strukturovanou omítkou. Lze uvažovat i o opracování fasády CNC frézou nebo tradičním “sochařským” způsobem. Tvarování fasády i oblouků odkazuje k rozmanitým výtvarným technikám, k nekonečné variabilitě a rozmanitosti struktur, které vidíme v přírodě a přírodních materiálech a snaze člověka se k této dokonalosti přiblížit mimojiné i výtvarným uměním. Předpokládá se další spolupráce s umělci a řešení fasády jako uměleckého díla.
Dvě největší okna umístěná ve fasádě domu na obou průčelích prosvětlují vstupní halu otevřenou přes všechna patra, ostatní otvory dokomponovávají fasádu a přináší světlo nebo významné průhledy do výstavních prostor, otvory lze však plně zastínit.
V parteru dům reaguje na své okolí a umístění na náměstí, zve kolemjdoucí, aby se stali jeho součástí a je po celém obvodu prosklený. V průčelí směrem do náměstí, podél Mlýnské stoky a u vstupu do galerie z ulice Lidická třída, vzniká podloubí, které rozšiřuje předprostor u obou vstupů do galerie, kavárny, bookshopu, coworkingu a víceúčelového sálu. Směrem do ulice Karla IV. a u víceúčelového sálu tvoří oblouky pilastry v prosklených plochách. Systém oblouků včetně strukturované fasády se dále propisuje i v interiéru vstupního podlaží a přináší řád, eleganci i strukturu do těchto prostor. Chceme tím akcentovat prolnutí veřejného prostoru a exteriéru domu s interiérem veřejné instituce
Horizontálně je stavba rozdělena na: 1. vstupní podlaží s veřejnými funkcemi nikoli nutně navázanými na provoz galerie, 2. výstavní sály, depozitář a dalšími funkce navázané na galerijní provoz ve 2.-4. nadzemním podlaží, 3. ustupující podlaží s administrativními prostory a barem s terasou.
Geometrie stavby vychází z bodu, který vznikl průsečíkem východní a západní zdi, tedy os, které vycházejí z tvaru parcely.
Z tohoto bodu vycházejí ostatní S–J osy, které dělí dům vertikálně na tři základní celky:
1) výstavní sály s velkými rozpony
2) vstupní hala
3) segment s menšími rozpony pro menší výstavní sály a vertikální komunikace.
Z tohoto důvodu došlo k jemné odchylce od otevřené stavební čáry směrem do ulice Karla IV. a dále k nepatrnému překročení uzavřené stavební čáry směrem do náměstí. Domníváme se, že se jedná o překročení, které je ku prospěchu působení hmoty v prostoru a její vnitřní geometrii a konzistenci.
Nakročení směrem do náměstí vzhledem k existenci loubí nevnímáme jako výrazný zásah do regulace, pokud by to však bylo z urbanistického hlediska nutné je možné objekt posunout ke stavební čáře volné směrem do Lidické ulice. Všechna nároží mají v parteru zvedlé rohy a nejsou tam sloupy, což pomáhá působení domu v prostoru. Na křížení ulic Karla IV. a Lidická zvedlý roh řeší dopravní problematiku rozhledových úhlů.
Galerie disponuje dvěma hlavními vstupy díky nimž se dostaneme do vstupní haly, která je otevřená přes všechna patra a zalitá světlem ze světlíku v posledním patře. Návštěvník, když vstoupí do galerie, se přehledně a pohodlně dostane do všech prostor, které považujeme za důležité tedy pokladna, shop, restaurace/kavárna, multifunkční sál a coworking. Oba vstupy jsou propojeny pasáží plynoucí vzhůru do vnitřního atria se schodištěm. Restaurace s kavárnou je umístěna na nároží u Mlýnské stoky a směrem do náměstí a využívá tak nejvíce možnost rozšíření pod loubí a dále do veřejného prostoru. Na nároží u hlavní komunikace a vjezdu do centra je umístěn druhý vchod s coworkingovým prostorem. Toalety pro návštěvníky jsou pro pohodlí návštěvníků rovněž přístupné přímo z haly. Prostor vstupního podlaží považujeme za cenný, a proto jsme se rozhodli část skladu k víceúčelovému sálu umístit do suterénu, což vzhledem k umístění nákladního výtahu a jeho dobrého napojení na sál nepovažujeme za problematické.
Klademe důraz na prostorovou kvalitu vstupní haly, návštěvník galerie po zakoupení vstupenky pokračuje vzhůru halou do výstavních sálů a při této cestě se mu otevírají průhledy galerií a pohledy na město. Na jednotlivých podestách a v prostoru již visí umělecká díla a cesta galerií je zážitkem ještě předtím, než se dostaneme do výstavních sálů. Návštěvník se tímto schodištěm dostane až do posledního patra do baru s terasou, kde může spočinout po shlédnutí výstav.
Ustupující 5.patro slouží dále ještě administrativní části galerie. V suterénu objektu umísťujeme zázemí pro pracovníky restauračního provozu vč. kuchyně, zázemí pro kustody a pracovníky security, sklad k víceúčelovému sálu a technologické prostory pro provoz budovy. Jsme toho názoru, že bylo vhodné suterén rozšířit o další skladovací prostory.
Vedle hlavního “promenádního” schodiště ve vstupní hale je dále nutné umístit v rámci budovy další vertikální komunikace, chráněné únikové cesty a výtahy. Větinu umísťujeme ve východním křídle budovy tak, aby nezasahovaly do výstavních sálů. Zde je umístěn nákladní výtah, výtah pro návštěvníky a výtah z restauračního provozu pro bar v posledním patře. Vedle nákladního výtahu je umístěná chráněná úniková cesta. Druhá úniková cesta slouží zároveň jako přístup baru a venkovní terasy z ulice a díky tomu je bar nezávislý na provozu galerie. Mezi restaurací a kuchyní je schodiště a menší výtah určený pro gastro provoz.
Expoziční prostory jsou řešeny s důrazem na maximální variabilitu a tvoří tedy maximálně volný prostor, aby mohly obsáhnout jakoukoli formu výstavy: 1. maximálně otevřený prostor s monumentálními díly, 2. dělení na klasické výstavní sály v návaznosti na nosný systém, 3. zcela volná kompozice instalačních stěn v prostoru. Každé výstavní patro se vždy pevně váže na vertikální komunikace v atriu, aby návštěvník galerií přirozeně plynul. Expozice je možné koncipovat do okruhu se samostatným vchodem a východem. Geometrie sálů je téměř pravoúhlá a oblost některých stěn jen mírná. V rámci architektury výstav lze s těmito principy dobře pracovat pro umocnění výrazu expozice. V několika místech je výstavní prostor prosvětlen okny, které umožňují vytvořit vazbu expozice na okolí. Zároveň je však možné je zakrýt integrovanými velkoplošnými okenicemi, které fungují i jako doplňkové výstavní stěny. Zvenku je instalováno automatické stínění, které umožňuje regulaci světelných podmínek. Druhé expoziční patro má světlou výšku 4,62 m, třetí a čtvrté 3,76 m. Nejvyšší expoziční patro je v části prostor převýšeno světlíkem o výšku ustupujícího podlaží a umožňuje instalovat velkoformátová díla až do výšky 7m. Světlík disponuje difúzním severnim denním osvětlením. Sál lze užívat při přepažení i samostatně nezávisle na okolní expozici.
Konstrukčně bude stavba provedena z betonové skeletové konstrukce včetně suterénu. Nástavba v posledním patře bude z lehké dřevěné konstrukce, která nezatěžuje spodní patra. Stropní konstrukce z předpjatých betonových nosníků umožňuje realizaci velkých sálů bez dalších podpor. Výstavní sály by mohly být zcela bez stěn a pilířů při využití nákladnějšího konstrukčního systému. V návrhu je ale kladen důraz i na ekonomii při zachování kvality a originality vystavnich prostor. Realizace větších rozponů, než máme nyní v soutěžním návrhu, je možná za předpokladu navýšení průvlaků, což by vyžadovalo kompromis ve výškové regulaci, která však byla zadavatelem striktně předepsána. Domníváme se, že výšková regulace hlavní hmoty na 19 m by měla být ještě v dalších fázích prověřena. Mělo by dojít k optimalizaci světlé výšky stropu v galerii versus výška průvlaků versus počet nosných sloupů a zdí. To by si samozřejmě vyžádalo další diskuzi s úřady a zejména
s památkovou péčí, což nejspíše není žádoucí, proto držíme v soutěžním návrhu danou regulaci.
Výstavní sály mají omítané stěny, které lze barevně přizpůsobovat dané výtvarné instalaci, pod stropem lze umístit závěsný systém. Dřevěná masivní podlaha prostor zútulňuje, dává mu měřítko a je vhodnější pro širší spektrum umění než betonová, o té lze však též uvažovat. Stropy dostávají rytmus díky přiznané železobetonové konstrukci, která umožňuje zavěšení objektů. Instalační prostor mezi nosníky je kryt heraklitovými deskami s tracky pro bodové popřípadě difuzní osvětlení. Strop je sladěn do světle šedé barvy, aby působil v expozici neutrálně při plošném osvětlení i v intimnější atmosféře. Pod heraklitovými podhledy je možné vést další infrastrukturu. Společné prostory ve vstupní hale a schodiště budou kombinovat broušený beton na podlaze s omítanými stěnami.
Lokace | České Budějovice, Česká republika |
Typologie | občanská vybavenost |
Typ | novostavba |
Rok | 2024 |
Status | soutěž - otevřená |
Autoři | MgA. Jan Říčný, MgA. Filip Kosek, Ing. arch. Dominik Rejthar, Ing. arch. Elena Seregina, MgA. Jáchym Janský, Bc. Erika Trang Nguyen Thu |
Spolupráce |
grafický design: Kryštof Doležal
|